Vježba evakuacije u MIOŠ-u
Autor: Administrator , 3. 3. 2016.

Učenici i djelatnici Mješovite industrijsko-obrtničke škole Karlovac danas su imali lažnu uzbunu, odnosno vježbu evakuacije iz zgrade.
U 9:07 sati oglasilo se zvono koje je učenike i djelatnike škole upozorilo na opasnost jer je u prizemlju zgrade primijećen ostavljen nepoznat kofer za koji se pretpostavilo da skriva eksplozivnu napravu. Tako je započela vježba evakuacije u školi koja je organizirana povodom Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u Republici Hrvatskoj.
Poduzete su sve potrebne mjere predostrožnosti. 200-tinjak učenika, osoblje i profesori i započeli su s evakuacijom, ali su prije toga nazvali službu 112, koja ih je upućivala na svaki daljnji korak. U samo tri minute većina učenika i djelatnika napustila je školu, a na mjestu događaja bili su i vatrogasci i policija.
Uključene su bile prvenstveno operativne snage civilne zaštite grada Karlovca i Policijska uprava karlovačka s pirotehničarima i krim službom, zbog nepoznate eksplozivne naprave. Glavni nositelji bili su policija i vatrogasci, a ostale su snage bile podrška.
Martin Barić, pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Karlovac, procijenio je da je osviještenost djelatnika MIOŠ Karlovac kao glavnih nositelja evakuacije učenika i osoblja vrlo visoka. „Oni su svoje napravili, a ostalo je na obučenim snagama u koje ne trebamo sumnjati“, naglasio je nakon vježbe gospodin Barić. Dodao je kako je zakonska obveza svake škole da provodi vježbe evakuacije jednom u dvije godine, no preporuka je Područnog ureda za zaštitu i spašavanje da se vježbe provode svake godine, kako bi se svaka nova generacija učenika pripremila na takvu situaciju. Ta je preporuka prihvaćena i u MIOŠ-u, potvrdila je ravnateljica Snježana Erdeljac. U tim vježbama obično sudjeluju samo učenici i djelatnici, a ovo je bila opsežnija vježba u koju su bile uključene i ostale službe. Vježbu su pratili i pripadnici Crvenog križa i Hrvatske gorske službe spašavanja.
Ravnateljica Snježana Erdeljac zahvalila je svim službama koje su se odazvale i pomogle u organizaciji ove vježbe. Slike mozete pogledati u fotogaleriji.