Izvješće Irska – VETPRO LEONARDO DA VINCI PROGRAMME - Grow 2013
Autor: Administrator , 4. 4. 2013.

Stručno usavršavanje u Sjevernoj Irskoj posjetile su profesorice iz Karlovca Ivana Jurić, dipl.ing.arh., Darija Žakula, dipl.ing.graf. tehnologije i Tatjana Protulipac, dipl.ing.građ. Stručno usavršavanje je tajalo u periodu od 10.03. do 16.03. 2013. god.

Profesorice je ugostila je North West Academy of English u gradu Derry-ju (Londonderry). Derry je grad kulture Ujedinjenog Kraljevstva za 2013. god. te se izvodi mnogo građevinskih radova na rekonstrukciji stare jezge grada, izvode se i novi ikonski objekt koje osvajaju razna međunarodna priznanja.

Fotografije iz Irske: http://www.ss-mjesovita-industrijsko-obrtnicka-ka.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=16

Program rada je bio slijedeći:

• Nedjelja 10.03.

Dolazak u grad Derry i susret sa predstavnicima NW Academy.

• Ponedjeljak 11.03.

Posjeta NW Academy, gdje smo pohađale tečaj kulturoloških razlika (English cultural lesson) i tečaj engleskog jezika. Potom smo prisustvovale stručnom razgledavanju grada Derry-ja.

• Utorak 12.03.

Posjetile smo arhitektonski ured P4mcg, gdje nam je iskusan arhitekt Paul McGarvey održao prezentaciju o svojim radovima te smo posjetili gradilište, zgradu Custom house, na kojem smo uvidjeli nove metode građenja koje se koriste u revitalizaciji i rekonstruciji kulturno zaštićenih građevina u gradu Derry-u.

Posjetile smo još jednu kulturno zaštićenu građevinu, kazalište Playhouse, gdje smo kroz stručno vodstvo uvidjeli načine koji su se koristili prilikom obnove i restauracije same građevine te smo se upoznali sa metodama spajanja modernog i klasičnog građenja kod obnove starih zaštićenih zgrada.

Posjeta Centra za kulturu Irske (Irish cultural centre), moderne armianobetonske građevine

• Srijeda 13.03.

Posjetili smo ured za urbanističko planiranje grada Derry-ja. Uvidjeli smo mnogo sličnosti, ali i razlika među našim zemljama.

Posjetili smo nacionalni park Giansts Causeway koji ima jedan od najmodernije uređenih posjetiteljskih centara te je dobilo mnogo međunarodnih priznanja za dizajn zgrade.

• Četvrtak 14.03.

Posjetili smo Višu obrtničku i tehnička školu NWRC, gdje smo uz stručno vodstvo posjetili cijeli kopleks same škole, uvidjeli razlike i sličnosti između naših školskih sustava, uvidjeli nove metode rada sa učenicima, način funkcioniranja prakse u obrtničkim i tehničkim zanimanjima.

Posjetili smo tvrtku Ilex koja je najzaslužnija za rekonstrukciju i obnovu grada Derry-ja. Posjetili smo gradilište Elbrington, stari i obnovljeni vojni kompleks, peruređen u moderno okupljalište građana Derry-ja.

Također, tvrtka je zaslužna za izgradnju mosta Peace bridge, koji osvojio mnogo međunarodnih nagada te postao ikona grada.

• Petak 15.03.

Prezentacija u NW Academy o razvoju grada Derry-ja u budućnosti i plan razvijanja raznih novih djelatnosti.

Radionica u NW Academy o ispunjenju ciljeva i očekivanja projekta Grow u sklopu VETPRO programa LEONARDO DA VINCI.

Također smo dobili certifikate za uspješno odrađeni program, koje je popratilo ugodno druženje sa predstavnicima agencije.

Posjeta Tower muzeja, povijesnog muzeja.

• Subota 16.03.

Kratak obilazak grada Belfasta prije odlazaka na aerodrom i kući.

irska.pdf (329.94 KB)
DERRY_PLAKAT_1-Model.pdf (2.86 MB)