Mjesec hrvatske knjige
Autor: Administrator , 24. 11. 2022.

Mjesec hrvatske knjige obilježava se od 15. listopada do 15. studenog. Ovogodišnji moto bio je "Misli na sebe - čitaj!", a mi smo ga obilježili promicanjem čitanja suvremenih hrvatskih autorica s naglaskom na osjećaje likova.

Knjižničarka Marija Košutić održala je radionice s ciljem promicanja čitanja suvremenih hrvatskih autorica Maše Kolanović (Poštovani kukci i druge jezive priče i Sloboština Barbie), Ivane Simić Bodrožić (Hotel Zagorje), Nade Mihelčić (Bilješke jedne gimnazijalke), Bojane Meandžije (Trči! Ne čekaj me...), Ankorane (Molin svaku noć), Mateje Klemenčić (Fitness i napolitanke) i Sanje Pilić (Ženske pjesme).

Razgovarali smo o asocijacijama na naslove djela, rješavali kviz, čitali ulomke i raspravljali o temama prisutnim u spomenutim djelima: ratu kroz oči djevojčica, dječjoj igri kao sigurnom mjestu i bijegu od traume, konzumerizmu, ljubavi prema partneru i zavičaju, svakodnevici i preopterećenosti, jednostavnosti života, tinejdžerskim problemima, smrti roditelja, poremećajima u prehrani.

S obzirom na ovogodišnji moto "Misli na sebe - čitaj!", poseban naglasak stavili smo na osjećaje likova: stres, krivnju, nezadovoljstvo, nesigurnost, mržnju, preopterećenost, strah, uzbuđenje, lakomost, adrenalin, ljubomoru. Ukazali smo na važnost čitanja i sagledavanja naših problema kroz oči likova u književnosti.

Učenici su najveće zanimanje pokazali za djela na temu rata i poremećaja u prehrani, Poštovane kukce i za "litnju poeziju" misteriozne anonimne dalmatinske autorice koja djeluje pod pseudonimom Ankorana.

Ispred knjižnice postavljena je i prigodna izložba.