Tjedan zabranjenih knjiga - posjet Knjižnici za mlade
Autor: Administrator , 27. 10. 2022.

Tjedan zabranjenih knjiga prvi je put pokrenulo Američko knjižničarsko društvo 1982. godine kako bi ukazalo na važnost slobode govora, mišljenja, čitanja, izražavanja i pristupa informacijama. Učenici naše škole posjetili su prigodnu izložbu u Knjižnici za mlade.

Kroz povijest razni su režimi, svjetovni i religijski vođe provodili cenzuru nad knjigama. Neke od tema zbog kojih su knjige zabranjivane su vjera, politička pristranost, ovisnost, seksualna orijentacija i sadržaj itd.

Zbog truda knjižničara, knjižara, novinara, učitelja i mnogih drugih čitača, danas slobodno možemo odlučivati što ćemo čitati. Stoga su danas ne samo dostupne, već i osobito popularne, knjige koje su bile na meti cenzure, poput Fahrenheita 451, Gospođe Bovary, Životinjske farme, Dnevnika Anne Frank, Harryja Pottera, Lolite, Da Vincijevog koda, Lovca u žitu i mnogih drugih.

Učenici 1. A razreda (smjerovi Keramičar-oblagač, Rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima i Monter suhe gradnje) nakon uvoda i rasprave o cenzuri posjetili su izložbu o zabranjenim knjigama u Knjižnici za mlade u pratnji knjižničarke Marije Košutić i profesorica hrvatskoga jezika Maje Đurašević i Sanje Bišćan. Nakon izložbe, učenici su riješili kviz s citatima iz knjiga uključenih u izložbu. Neke su od tih knjiga danas dio školske lektire, a mnoge od njih  imamo i u našoj školskoj knjižnici, što možete vidjeti i na slici ispod.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.

Izvor: https://read.bookcreator.com/oZDjH0fg0SOfeMrS7wa62TcwbOE3/irCKNxsVQ9e2e5qDlUTdKA