« Srpanj 2021 »

Tesar - JMO

TESAR

Tipično radno okruženje je rad u tvrtkama ili obrtima koje se bave tesarskim i krovopokrivačkim radovima, odnosno u svim većim građevinskim firmama. Tesar može otvoriti i vlastiti obrt.  Tipično za zanimanje je rad  na visini – skeli i na otvorenom prostoru.

Tesar izrađuje tradicionalne ili klasične oplate, polumontažne oplate, montažne oplate  vertikalnih i horizontalnih konstrukcija te razne građevne konstrukcije. Izrađuje  i montira  drvene, cijevne i fasadne skele.  Budući da tesari izrađuju konstrukcije koje su bitne za stabilnost i sigurnost određenih građevina i ljudi koji na njima rade moraju stalno nadzirati kakvoću napravljenog.  Izrađuje jednostavna i složena krovišta. Koristiti razne vrste materijala, i pri tom se služi raznim alatima i strojevima. U toku školovanja uči skicirati, čitati nacrte i prenositi ih na materijal koji obrađuje. Poželjna osobina budućeg tesara je dobar smisao za percipiranje prostora, vizualizacija i smisao za crtanje te ravnoteža i stabilnost za rad na visini.

Vrlo je velika potražnja za dobrim majstorima tesarima pa je i mogućnost stipendiranja vrlo velika kao i njihova zapošljivost.

JEDINSTVENI NASTAVNI PLAN I OKVIRNI OBRAZOVNI PROGRAM ZA ZANIMANJE TESAR