Međužupanijsko stručno vijeće iz područja građevinarstva - Edukacija ALLPLAN 09. i 10. siječanj 2019.
Autor: Administrator , 16. 1. 2019.

Izvještaj možete pročitati na ovom linku,  a slike možete pogledati u albumu.

U prostorijama Mješovite industrijsko obrtničke škole, u sklopu Međužupanijskog stručnog vijeća, održala se edukacija za nastavnike iz BIM programa ALLPLAN. Edukacija se sprovela  u suradnji sa tvrtkom Baldinistudio d.o.o. iz Zagreba. Tvrtka Baldinistudio je specijalizirana za prodaju i edukaciju iz raznih računalnih programa specifičnih za područje graditeljstva. Baldinistudio kontinuirano održava edukaciju iz programa ALLPLAN na fakultetima  te je po prvi puta ostvarena suradnja sa srednjim školama.

Edukaciji iz BIM programa ALLPLAN su prisustvovale srednje strukovne škole iz područja graditeljstva (Varaždin, Karlovac, Bedekovčina, Bjelovar i Sisak). Nastavnici su preuzeli besplatne studentske licence sa web stranice Allplan campus (https://campus.allplan.com/en.html).  Edukatori su nastavnicima pokazali osnove programa ALLPLAN  koje su učili na jednostavnom primjeru obiteljske kuće. Ukupno je 24 strukovna nastavnika prošlo dvodnevnu edukaciju iz navedenog programa. Prvi dan nastavnici su učili osnove programa (osnovno postavljanje konstruktivnih i arhitektonskih elemenata), sučelje i metodologiju projektiranja u BIM programima. Drugi dan nastavnici su se podijelili u dvije grupe, na građevinare i arhitekte. Svaka grupa je radila na područjima specifičnim za pojedino zanimanje, npr. građevinari su učili kako crtati izvedbene armaturne nacrte unutar istog modela.

Iznimno nam je drago da je došlo do ove suradnje sa Baldinistudiom, jer Mješovita industrijsko obrtnička škola kontinuirano pokušava pratiti i uvrstiti nove tehnologije u nastavni plan i program graditeljskih zanimanja.  Nadamo se da će se ova dobra suradnja i dalje nastaviti te da će se omogućiti kontinuirano obrazovanje učenika i nastavnika u  srednjoškolskim obrazovnim institucijama u vidu raznih edukacija i radionica.

Što je BIM?

BIM je skraćenica za Building information model. BIM programi su sve prisutniji u projektiranju zbog različitih naprednih mogućnosti koje pružaju. Potreba za BIM-om raste, posebno u državnim institucijama razvijenih zemalja, od kojih mnoge zahtijevaju korištenje BIM sustava na novim projektima. Takav način projektiranja osigurava puno kvalitetniji uvid u karakteristike građevine koju projektiraju, što podiže kvalitetu projekta i efikasnost projektiranja.

BIM sustav objedinjuje sve struke u građevinarstvu. Osnova takvog sustava je 3D model koji osim vizualne prezentacije sadrži i mnoge druge informacije, npr. geodetske koordinate, količine materijala, vrste materijala, svojstva elemenata (čvrstoća, toplinska provodljivost, masa…). Sve potrebne informacije sadržane su u jednom modelu. BIM sustav se danas naziva i 4D/5D modeliranje.

Jedan od poznatijih BIM programa je i program ALLPLAN. Program je razvio prof. Nemetschek 1960.-ih godina u Njemačkoj, te se smatra jednim od prvih CAD softvera iz područja graditeljstva. Program ALLPLAN se razvio u iz CAD programa u BIM sustav specijaliziran je za područje graditeljstva. Preveden na više jezika, između ostalog i na hrvatski jezik. Također, sadrži baze podataka za više od 20 zemalja.

Tatjana Protulipac