Slika Karlovca kroz rijeke i utvrde - Subotica u Karlovcu
Autor: Administrator , 26. 10. 2018.

U razdoblju od 11. do 13. listopada 2018. Mješovita industrijsko-obrtnička škola bila je domaćin susreta 'Slika Karlovca kroz rijeke i utvrde', odnosno 'Subotica u Karlovcu vol.2'. Projekt suradnje Mješovito industrijsko-obrtničke škole i Politehničke škole iz Subotice traje već četvrtu godinu zaredom. Ovaj put 14 učenika, smjer arhitektonski i fotografski tehničar, iz Politehničke škole u pratnji 3 nastavnika posjetilo je Mješovito industrijsko-obrtničku školu s ciljem nastavka i unaprjeđenja uspostavljene suradnje.

I ove godine projekt je financiran temeljem Natječaja za potporu međunarodnoj suradnji  osnovnih i srednjih škola sa školama iz europskih zemalja koje ne sudjeluju u EU programima za obrazovanje i osposobljavanje i za suradnju sa školama i drugim ustanovama koje provode obrazovanje pripadnika hrvatske manjine u inozemstvu u školskoj godini 2018./2019.

Druženje smo započeli uvodnim riječima ravnateljice Mješovito industrijsko-obrtničke škole Snježane Erdeljac i ravnatelja Politehničke škole Ise Planića, kao i predstavljanjem učenika i škola. Ostatak dana smo proveli u razgledavanju stare jezgre grada Karlovca – Zvijezde. Kroz arhitektonske i povijesne zanimljivosti Zvijezde provela nas je naša profesorica povijesti Ivona Drašković. Sljedećeg dana smo se uputili u razgled Duga Rese i to s posebnim naglaskom na industrijsku gradnju s prijelaza 19. stoljeća – Kasar, Inzel te Mala hidroelektrana Pamučne industrije. Vozeći se od rijeke Mrežnice došli smo do rijeke Dobre te starog grada Novigrada. Nakon upoznavanja povijesnog značenja te arhitektonske gradnje starog grada uputili smo se do grada Ozlja. Gradonačelnica Ozlja gđa. Gordana Lipšinić pripremila nam je topli doček s par riječi o gradu te uputila na razgled starog grada Ozlja. U starom gradu Ozlju posjetili smo i Zavičajni muzej, a na Kupi razgledali i hidroelektranu – Munjaru. U Ozlju nam je bilo lijepo pa smo se odlučili zadržati posjetivši Etno selo Trg. Edukativnu brošuru, koja je pratila današnji dan izradila je Kristina Krajačić Hodak, inženjer arhitekture, isto tako uputila nas je u najvažnije informacije o pojedinim zdanjima toga dana. Dan nam je bio ispunjen, ali nismo bili umorni, još uvijek smo imali snage za večernje druženje. Aktivnosti za sljedeći dan pripremili su Ivana Barić, školska psihologinja i Juraj Dijanežević, inženjer arhitekture. Rano ujutro krenuli smo put Zagreba, u Muzej iluzija. Svi smo se dobro zabavili uz iluzije, optičke varke te mozgalice. Nakon muzeja, profesor Dijanežević proveo nas je kroz Lenucijevu potkovu, za koju je također izradio edukativnu brošuru. Lenucijeva potkova predstavlja velebno izdanje arhitekture i parkova grada Zagreba. Kako bi druženju sada stavili točku na i, otišli smo svi skupa na zajedničku kavu.

Ovogodišnje druženje Subotice i Karlovca time je završilo. Oprostili smo se od naših gostiju, ali nadamo se samo dogodine.

Slike možete pogledati u albumu.