« Ožujak 2024 »

Autor: Administrator , 24. 4. 2017.

Prošla školska godina protekla je u svijetu u znaku obilježavanja obljetnice 400 godina smrti najpoznatijeg britanskog dramatičara Williama Shakespeara. Učenici 2.h razreda naše škole i profesorica Dubravka Lapčić sudjelovali su u projektu Britanskog Veleposlanstva u Zagrebu u obilježavanju te značajne godišnjice i snimili za natjecanje ovog projekta dva kratka video uratka na temu zadanih scena iz odabranih Shakespearovih djela.

Veliko iznenađenje za učenike bio je izbor u najuži krug najinteresantnijih video uradaka te poziv na svečani prijem u HNK i program u izvedbi najuspješnijih natjecatelja u ožujku 2016., u prisustvu njegove ekselencije Princa od Walesa, Vojvotkinje od Cornwalla te visokih uglednika iz Britanskog Veleposlanstva i javnog života Hrvatske.

Suradnja s Britanskim Veleposlanstvom i HNK u Zagrebu nastavila se i ove školske godine. Na preporuku Britanskog Veleposlanstva, HNK u Zagrebu održao je u našoj školi radionicu „Shakespear nije bauk“ 21. ožujka 2017. godine. Dramaturginja HNK Sanja Ivić predstavila je učenicima djelo i vrijeme u kojem je živio i stvarao William Shakespeare, na vrlo interesantan, dinamičan i originalan način. Učenici su kroz kraće zanimljive aktivnosti upoznali temu i sadržaj Shakespearove romance „Zimska priča“, napisane 1611. godine.

Predstavu „Zimska priča“ u izvedbi glumaca HNK, režiji redateljice Polly Tritschler i scenografiji Johannes Shutz i Yanjun Hu, učenici 2.g, 3.h i 4.g razreda gledali su u HNK 10. travnja 2017. godine.

Vrlo jednostavna scena i gotovo prazan prostor pozornice koji imitira scenu elizabetanskog kazališta, suvremeni kostimi i bubnjevi u dvije lože, koji uživo stvaraju popratnu muziku i efekte,  zanimljivo su uklopljeni u Shakespearovu pastoralu.

Sudeći po povratnim informacijama, učenici su zaista uživali u predstavi.

Ovom prilikom želimo se zahvaliti djelatnicima Britanskog Veleposlanstva i HNK na suradnji i sponzoriranom odlasku na predstavu u HNK u Zagrebu.

Dubravka Lapčić, prof.