Subotica u Karlovcu
Autor: Administrator , 22. 11. 2016.

Od 17. do 19. studenoga 2016. godine Mješovita industrijsko obrtnička škola Karlovac bila je domaćin susreta „Subotica u Karlovcu“, projekta suradnje MIOŠ-a i Politehničke škole Subotica. Deset učenika smjera arhitektonski, grafički i fotografski tehničar iz Politehničke škole Subotica posjetilo je u pratnji četvero svojih nastavnika Mješovitu industrijsko-obrtničku školu s ciljem nastavka i unaprjeđenja suradnje Mješovite industrijsko-obrtničke škole Karlovac s Politehničkom školom Subotica.

„Subotica u Karlovcu“ nastavak je projekta „Karlovac u Subotici“, provedenog od 20. do 22. studenoga 2015. godine kad je 14 učenika smjera arhitektonski tehničar i petero nastavnika MIOŠ-a posjetilo Politehničku školu Subotica. Ove godine, učenici i nastavnici iz Subotice uzvratili su posjet.

Više o susretu pročitajte u nastavku, a mnoštvo fotografija sa ovog međunarodnog susreta možete pogledati u fotogaleriji.

Temeljem Natječaja za potporu međunarodnoj suradnji osnovnih i srednjih škola sa školama iz europskih zemalja koje ne sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje i za suradnju sa školama i drugim ustanovama koje provode obrazovanje pripadnika hrvatske manjine u inozemstvu u školskoj godini 2016./2017., Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH dodijelilo je financijsku potporu za projekt međunarodne suradnje Mješovite industrijsko-obrtničke škole Karlovac i Politehničke škole Subotica, jedne od triju srednjih škola koja izvodi nastavu na hrvatskome jeziku u Republici Srbiji.

Program ovogodišnjeg susreta dviju škola započet je uvodnim riječima ravnateljice škole domaćina Snježane Erdeljac i ravnatelja Politehničke škole Subotica, Ise Planića. Učenici Mješovite industrijsko-obrtničke škole prikazali su dokumentarni film koji je nastao prilikom prošlogodišnjeg susreta „Karlovac u Subotici“ te su prezentacijom predstavili svoju školu, a gosti iz Subotice održali su prezentacije o Politehničkoj školi i gradu Subotici te su za kraj izveli predstavu inspiriranu stvaralaštvom književnika Alekse Kokića i Miroslava Antića.

Nakon formalnog dijela susreta učenici obiju škola druženje su nastavili prilikom stručno vođenog obilaska karlovačke Zvijezde. Sljedećeg dana, 18. studenoga, učenici i nastavnici Politehničke škole Subotica obišli su uz stručno vodstvo Stari grad Dubovac i prisustvovali su završnoj konferenciji EU projekta MIOŠ-a „Razvoj obrazovnih programa za građevinska zanimanja u području energetski učinkovite gradnje“ u Hotelu Korana Srakovičić. Kasnije su u društvu učenika i nastavnika MIOŠ-a posjetili slatkovodni akvarij Aquatika, u Gimnaziji Karlovac poslušali su prigodno predavanje povodom 250. obljetnice Gimanzije, a posjetili su i Galeriju Vjekoslav Karas gdje su pogledali prirodoslovnu izložbu također posvećenu 250. obljetnici Gimnazije Karlovac. Treći dan susreta, 19. studenoga, učenici i nastavnici Politehničke škole Subotica posjetili su Zagreb gdje su poslušali predavanje u Zvjezdarnici, a zatim obišli Gornji grad i uži centar Grada. Tijekom susreta „Subotica u Karlovcu“ učenici su neprestano snimali videozapise koje će naknadno iskoristiti za montiranje kratkog dokumentarnog filma koji će biti trajni podsjetnik na ovaj međunarodni susret.

Kroz susret dviju škola uspješno je nastavljena njihova prošlogodišnja suradnja te je time ispunjen primarni cilj projekta. Također, načelno je dogovoren i nastavak ove međunarodne suradnje u sklopu kojeg bi već sljedeće godine učenici i nastavnici Mješovite industrijsko-obrtničke škole Karlovac trebali opet posjetiti Politehničku školu Subotica.